آابپتثجچحخدذرزژسشصضطظعغفقكگلمنوهى
Nasıl Yazılır » Osmanlıca nasıl yazılır

hâcib-i bârî ~ حاجب

Osmanlıca olarak hâcib-i bârî nasıl yazılır? hâcib-i bârî osmanlıca yazılışı, arapça hâcib-i bârî nasıl yazılır, hâcib-i bârî kuran harflerine göre yazılışı

hâcib-i bârî ::: Cebrail.

hâcib-i garbî ::: astr. kutup yıdızı aslında ephe-merides denilen bir münhanî (*eğri) çizerek hareket etmekte iken, bu eğri, astronomlarca pratik maksatlarla bir elips olarak kabul edilmiştir. Hahîkî şimal (pöle) bu elipsin büyük ve küçük çaplarının kesişme noktasından Polariş yâni Kutup yıl. dizi elipsin büyük çapının solunda bulunduğu anda ımürûr-i süfîâ'dadır. [elipsin büyük çapı Hatt-ı isti-vâ düzlemine paraleldir].

hâcib-i şarkî ::: astr. Kutup yıldızı aslında ephe-merides denilen bir münhanî (*eğri) çizerek hareket etmekte iken, bu eğri, astronomlarca pratik maksatlarla bir elips olarak kabul edilmiştir. Hahîki şimal (pöle) bu elipsin büyük ve küçük çaplarının kesişme noktasındadır. Polaris, yâni Kutup "yıldızı elipsin büyük çapının sağında bulunduğu anda mürûr-i süfîâ'dadır. [elipsin büyük çapı, Hatt-ı istiva düzlemine paraleldir].

hâcib-i yemîn ::: sağ kaş.

hâcib-i yesâr ::: sol kaş.

---
hâcib-i bârî osmanlica yazilisi,hâcib-i bârî arapca nasil yazilir
Osmanlıca Nasıl Yazılır

 

Secmeler